Abych byla upřímná, byla jsem docela v šoku, když jsem před nějakou dobou narazila na termín K-ETA v souvislosti s cestováním do Koreje. Do teď jsem věděla jen o ETA, které funguje do USA a Kanady.
Co vlastně K-ETA je?
Je to elektronická žádost o povolení cestovat po Koreji. Povinnost vyplnit ji mají i státy, které mají skrze mezinárodní dohody bezvízový styk s Jižní Koreou po dohodnutou dobu (ČR má 90 dní).
K čemu K-ETA slouží?
Pro Korejské imigrační úřady to znamená lepší přehled o tom, kdo se pohybuje na území Koreje. Pro cestovatele to znamená zjednodušení kontrol na letišti při příletu --> o něco menší byrokracie.
Jak dlouho K-ETA certifikát platí?
Podle informací uvedených na oficiálních stránkách pro žádost o K-ETA certifikát platí od vydání po dobu 2 let, s tím, že pokud měníte cestovní doklad nebo jakékoliv informace v něm obsažené, je nutné o certifikát žádat znovu.
Jak dlouho trvá od vyplnění certifikát získat?
Pokud je vaše žádost podána, můžete očekávat vybavení certifikátu v rozmezí 30 minut až 72 hodin. Takže klidně si žádejte o K-ETA i týden nebo dva dopředu před odletem.
Je za vybavení K-ETA požadován poplatek?
Ano, administrativní poplatek činí 10.000 KRW, což je něco kolem 200 CZK.
Jak lze zažádat o K-ETA?
Prostřednictvím portálu https://www.k-eta.co/ nebo užitím mobilní aplikace K-ETA (Android, iOS). Rozdíl v žádostech je pouze ve vyplňování, na webu je třeba fotku vložit jako soubor, v mobilu se fotíte přímo do žádosti.
Proč je moje žádost o certifikát K-ETA zamítnuta?
Je jen málo důvodů, proč by vám mohla být žádost zamítnuta. Buď vyplníte falešné informace, nebo jste z dřívějších návštěv Koreje zařazeni na list lidí, kterým je odepřen vstup (je to podle korejských zákonů) a tyhle pravidla platí, i kdyby žádal někdo za vás.
Co budu potřebovat k vyplnění žádosti?
Pas, platební kartu, adresu ubytování, kontaktní údaje a důvod cesty.
Už mám certifikát K-ETA, ale změnilo se mi ubytování/kontaktní údaje/důvod cesty, co s tím?
Změnu lze zanést do K-ETA i po vydání certifikátu. Musíte tak udělat na webovkách pro žádost o K-ETA v části K-ETA Application results -> Edit information. Jo, ještě dobrá informace, tu změnu údajů musíte do certifikátu dostat ještě před příjezdem do Koreje, to jsem vyčetla z informací během registrace.
Kdo je osvobozen od žádostí K-ETA?
Lidé, kteří mají vybavené vízum na pobyty delší než 90 dní. A podle oficiálních informací z webu K-ETA je momentálně do 31.12.2024 vyřazeno z povinnosti žádat o K-ETA těchto 22 zemí: Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Hong Kong, Itálie, Japonsko, Macao, Holandsko, Nový Zéland, Norsko, Polsko, Singapur, Španělsko, Švédsko, Taiwan, Velká Británie a USA(včetně Guamu).
Samozřejmě si mohou o K-ETA zažádat, pokud se jim nechce předkládat příjezdovou kartu při vstupu (ten papírek, co vyplňujete pro imigrační na palubě letadla).
A jak to je s mou žádostí K-ETA?
Největší průser je vyplňování adresy, trvalo mi půl hodiny vygooglit správné poštovní směrovací číslo části Gangnamu, kde budu ubytovaná a podle něj jsem dohlédávala ulici a číslo popisné. Taky byla fuška zadat ve správném formátu telefonní číslo na ubytování, protože přirozeně nemám korejské číslo, na kterém by mě zastihli. Fotku jsem fotila v aplikaci na třikrát, stejně vypadám děsně (xD), ale největší oříšek je uhradit poplatek, protože nevím proč, ale moje banka se mi ze dne na den rozhodla zablokovat kartu na platby online a posílá mi novou, takže moje žádost čeká, až mi přijde nová karta. A co je hezký, moje žádost je i jako nezaplacená stále vedená jako připravená k podání. Být to české webovky, musím tu žádost podat znovu. No nic, budu tedy čekat na svou kartu a doufat, že žádost stihnu podat včas, aby mi certifikát dorazil před mým odjezdem. Karta by mi měla dorazit nejpozději na začátku května, pokud dobře počítám. Držte mi palce a já je budu držet vám, aby se žádosti o K-ETA vydařily.
Žádné komentáře:
Okomentovat