čtvrtek 24. listopadu 2022

Cestovní pojištění



 Moji milí čtenáři, na tento článek by se nejspíš nedostalo, kdyby mi dnes ráno nenapsala na instagramu jedna z holčin, co se příští rok chystá na working holiday do Koreje. Její zpráva obsahovala povzdychnutí, že už takhle to vypadá, že zaplatí za cestovní pojištění skoro 20k. Což mě dost šokovalo. Takže jsem se rozhodla sdílet typ na to, jak se s tímhle poprat.


V případě, že budete žádat o vízum Working holiday je nutné k žádosti o vízum přiložit i předem zaplacené cestovní pojištění. Na internetu existují hromady srovnávacích webů, kde si můžete najít nejlepší pojištění na dobu vašeho pobytu. Má to jedno velké ALE. Tyto weby většinou propagují své partnery, takže se neobjevují všechny nabídky. 

Já jsem v roce 2019 hledala také přes srovnávač pojištění, tehdy obsahoval všechny pojišťovny, a tam jsem narazila na ČPP. U Working holiday vám úplně stačí turistické pojištění se vším všudy, jak léčebné výlohy, tak pojištění zavazadel, škody a dokonce to pokrývá i únos letadla a to vše za velmi nízkou cenu. V roce 2019 mě vyšlo takové pojištění kolem 5k na celý rok. Podle mého průzkumu na webu ČPP dnes ráno, vypadá cena na jeden rok dost podobně. Takže si poznamenejte ČPP cestovní pojištění.

Po uhrazení ceny pojištění dostanete do emailu smlouvu a kartičku o pojištění. Obojí si vytiskněte 2x. Jako první papír o pojištění budete dokládat na ambasádě k žádosti o vízum. Až po obdržení víza teprve budete řešit, kdy o svém odjezdu informovat svou zdravotní pojišťovnu. 

Z vlastní zkušenosti radím, abyste si oběhávání pojišťovny nechali na maximálně dva dny před odletem. A to z toho důvodu, že po předání prohlášení o tom, že budete rok v cizině, vám bude po dobu pobytu v zahraničí odňata kartička pojištěnce. Přičemž vám ještě na dobu 24 hodin vystaví papír dokládající, že jste pojištěnci. Takže neukopávat si palce a nelámat si kosti. Až po příletu zpět dokládáte, u koho jste po celou tu dobu byli pojištěni, čili tu druhou kopii smlouvy o cestovním pojištění, pokud si ji nevyžádají už při předávání formuláře.

Teoreticky by šlo smlouvu o pojištění, přeloženou v aj, předložit pak i v Koreji na jejich pojišťovně, v případě, že vám přistane ve schránce dopis žádající o úhradu korejského zdravotního pojištění. Důvod, proč říkám teoreticky je, že v roce 2019 jsem slyšela něco o deadline pro takové žádosti. Byla nějaká novela cizineckého pojištění, nebo jak se to jmenovalo. V podstatě od určitého roku už nebude možné být osvobozeni od placení korejského zdravotního pojištění pro cizince. Co je ale dobrá zpráva, týká se vás to až po půl roce v Koreji, takže no stress. Vysvětlení k pojištění přijde v prvním dopise oboujazyčně, korejsky a anglicky. Měl by tam být i přiložen letáček odkazující na infolinku pro cizince. Tam se můžete poptat, jestli by nebylo možné předložit cestovní pojištění a neplatit. Nijak jsem hluboce nezkoumala, jestli má ČR a ROK nějakou mezinárodní smlouvu o pojištění.

A pokud si nebudete jistí a bojíte se zeptat Korejců, zkuste napsat na Českou ambasádu. Jsou velmi nápomocní, když vědí, jak pomoci. Mě třeba kamarádka strašně vystresla, když mi řekla, že mám mít v pase razítko o vstupu do země(to jsem byla v Koreji poprvé na dovolené, rok 2018), tak jsem se na to ptala na ambasádě a tam mi řekli, že Korea elektronizovala záznamy o vstupech do země, proto už razítka nedostanu. Zbytečný stres to byl. 

Kdo se chystáte do Koreje, doufám, že vám to vyjde, já sama se tam zas chystám alespoň na dovolenou. A mezi tím, předem přeji hezké Vánoce a šťastný nový rok. 

Žádné komentáře:

Okomentovat